You are here: Home > Prawda o kotach > Odłączanie małych od matki

Odłączanie małych od matki

Młode kociaki można odłączyć od matki już w ósmym tygodniu życia. Jeśli zdecydujmy się je oddawać starajmy się to zrobić właśnie w tym okresie. Małe odłączone za wcześnie będą bardzo kruche i delikatne. Może się okazać, że w 3d5f484257późniejszym wieku pozostaną im niepożądane zachowania. Na przykład kotka znajomych za szybko zabrana do nowego miejsca, przez prawie całe życie ssała pazurki kocura z którym się wychowywała. Kot zabrany zbyt późno będzie bardzo mocno i długo przeżywał rozstanie z rodzicami.
Jeśli już mamy upragnionego zwierzaka w domu, pamiętajmy, że jego malutki brzuszek nie może przyjąć za dużo pokarmu. Dzielmy go przynajmniej na sześć porcji. Cztery powinny być mięsne, dwa mleczne, w miarę możliwości z dodatkiem węglowodanów. Starajmy się pilnować by kotek nie jadł za dużo. Znam przypadki gdy młode w domu rodzinnym musiały walczyć o jedzenie w miskach, co potem rzutowało na ich dalsze wychowanie. W nowych domach jadły „do oporu” nawet upominając się o dokładkę, co po kilku minutach najczęściej kończyło się wymiotami.
Może się zdarzyć, że w nieoczekiwany sposób małe stracą matkę. W takim przypadku najlepiej jest gdy podłożymy małe innej matce, kotce lub suce. Ewentualnie musimy wykonywać wszystkie czynności, tak samo jak matka i podawać mleko zbliżone do naturalnego.

Comments are closed.