You are here: Home > Prawda o kotach > Złe czasy dla kotów

Złe czasy dla kotów

Przez wiele lat kot by traktowany jak bóg, ale to uległo zmianie w średniowieczu. Kościół Chrześcijański, chciał wytępić koty, gdyż uznawano że przypisywane mu cechy i zdolności są tylko pogańskimi wierzeniami. Szczególnie 74726c5811piętnowano czarne koty, które wiązano z tajemnicą, magią, czarownicami i diabłem. Uważano że kot jest pomocnikiem szatana, pomagającym w odprawianiu czarów. Zgodnie z dekretem papieża sądzono je na procesach, torturowano, palono na stosie. U nas w kraju na szczęście nie stosowano tych praktyk. Kot zajął miejsce udomowionej wcześniej łasiczki. Zabicie go przynosiło hańbę. Europa zmieniła podejście do kotów gdy nawiedziła ją plaga gryzoni, a kościół zakazał zabijania ich. Niestety nawet po tym czasie zabobony nie minęły i co jakiś czas wracano do dziwnych opowieści o tym że koty wysysają życie i zabijają niemowlęta.
W osiemnastym wieku zaczęto je ponownie hołubić, pokazywać na salonach. Wiek później zorganizowano dla nich pierwszą wystawę. Odbyła się ona w Londyńskim Pałacu Kryształowym, zaprezentowano na niej koty brytyjskie i perskie.
Niestety do dnia dzisiejszego koty potrafią wzbudzać strach, najprawdopodobniej ze względu na swoją tajemniczość i pozorną dzikość.

Comments are closed.